Przejdź do treści

26.09.2024

Podsumowanie IX Forum Uczelnianych Pełnomocników ds.Osób z Niepełnosprawnościami

Uczestnicy IX Forum

IX Forum Uczelnianych Pełnomocników ds. Osób z Niepełnosprawnościami

Tematem przewodnim tegorocznego IX Forum było „Systemowe wsparcie a różnorodne uwarunkowania”. Spotkanie, zorganizowane przez Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami, zgromadziło pełnomocników z całej Polski. Odbyło się ono 18-19 września 2024 roku na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wydarzenie miało formę hybrydową – pierwszego dnia w auli Collegium Politicum zebrało się około 60 osób, a dodatkowo prawie 80 osób uczestniczyło za pośrednictwem platformy ZOOM.

Pierwszego dnia dr Dorota Dolata omówiła kwestie związane z dobrostanem psychicznym studentów z niepełnosprawnościami, a dr Joanna Sztobryn-Giercuszkiewicz skupiła się na diagnozie funkcjonalnej i dostosowaniach. Po każdym wystąpieniu odbyła się kilkunastominutowa dyskusja, zarówno na miejscu, jak i online. Szczególnie aktywna była wymiana zdań na temat wzmocnienia samodzielności studentów poprzez asystentów akademickich i tutoring. Dyskusję moderował Radosław Cichański z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Zdjęcie przedstawia Dorotę Dolatę podczas prezentacji w trakcie IX Forum Uczelnianych Pełnomocników ds.Osób z Niepełnosprawnosciami.

Po pierwszym bloku wystąpień uczestnicy kontynuowali rozmowy przy kawie. Następne wystąpienia miały bardziej praktyczny charakter – Agata Tumidajewicz i Małgorzata Szymczak z firmy Kinaole omówiły strategie utrzymania wysokiego standardu dostępności stron internetowych uczelni.

Dr Agnieszka Tamara Filipiak z UAM oraz Domi Błażyca z podcastu „Inna Polska” przedstawiły temat dyskryminacji krzyżowej osób z niepełnosprawnościami w kontekście tożsamości LGBTQ+. Oliwia Kapuścińska ze Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych UAM „Ad Astra” opowiedziała o inicjatywach wspierających studentów z niepełnosprawnościami na początku studiów.

Wieczorem, uczestnicy spotkali się na tradycyjnym networkingu w DS. Hanka.

Drugiego dnia, obrady plenarne dotyczyły m.in. analizy grup odbiorców wsparcia uczelnianego, którą przedstawiła dr hab. Maria Gorczyńska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Ostatnim punktem programu była dyskusja na temat standaryzacji wsparcia edukacyjnego i adekwatnego finansowania, z udziałem Hanny Żarnowskiej z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na zakończenie, odbyły się warsztaty. Jeden z nich, „Nawigacja wewnątrz budynków”, dotyczył technologii wspierających osoby ze szczególnymi potrzebami, a drugi, „Kruszenie betonu w murach uczelni”, prowadzony przez Agnieszkę Pietrukiewicz z Politechniki Poznańskiej, dotyczył dialogu z decydentami w kontekście wdrażania dostępności.

Całe Forum odbyło się w kameralnym, w pełni dostępnym budynku, a wszystkie wystąpienia i warsztaty były tłumaczone na Polski Język Migowy. IX Forum zakończyło się sukcesem, realizując cel promowania innowacyjnych rozwiązań i podnoszenia świadomości na temat osób z niepełnosprawnościami w szkolnictwie wyższym. Serdecznie zapraszamy na jubileuszowe X Forum w przyszłym roku.

Zdjęcie Henryka Lubawego

Henryk Lubawy