Dostępność UAM
Dostępność UAM
Wszyscy mamy prawo do dostępności
Sektor publiczny jest zobowiązany do zapewnienia dostępności, usuwania barier oraz zapobiega ich powstawaniu.
Standardy dostępności stanowią zestawienie minimalnych wymagań zapewniających równe traktowanie różnorodnych użytkowników. Przyczyniają się do promowania równego, sprawiedliwego dostępu do dóbr i usług, z uwzględnieniem potrzeb użytkowników, których funkcjonowanie jest w pewnym aspekcie ograniczone. Przy czym, nie chodzi tu jedynie o osoby z niepełnosprawnościami, ale również inne osoby mające trwale lub czasowo naruszoną sprawność w zakresie mobilności czy percepcji, seniorzy, osoby z unieruchomionymi złamanymi kończynami, kobiety w ciąży, osoby z wózkiem dziecięcym, z ciężkim bagażem itp.
Zarządzenie w sprawie dostępności UAM
Każdy może mieć szczególne potrzeby, wynika to z konkretnej sytuacji, konkretnej osoby w konkretnym środowisku.
Minimalne wymagania obejmują zapewnienie:
- Dostępności architektonicznej
- Dostępności cyfrowej
- Dostępności informacyjno- komunikacyjnej
Zgodnie z koncepcją projektowania uniwersalnego, jego efekty mają odpowiadać na potrzeby wszystkich użytkowników oraz być dostępne i przyjazne dla maksymalnie szerokiej grupy osób.
Projektowanie uniwersalne to rodzaj strategicznego podejścia do organizowania i tworzenia.
Zakłada planowanie produktów, usług oraz przestrzeni w taki sposób, aby:
- Ich funkcja i działanie były zrozumiałe dla każdego użytkownika poprzez zastosowanie kilku różnych form przekazu angażujących inne zmysły
- Zapewnić powtarzalne, spójne rozwiązania
- Zapewnić pełną równość wszystkich obywateli
- Były użyteczne dla osób o różnej sprawności, indywidualnych możliwościach, preferencjach i potrzebach
- Zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom minimalizując ryzyko błędnego czy przypadkowego użycia
- W sytuacji nagłego zagrożenia, zapewnić możliwość bezpiecznej ewakuacji wszystkim użytkownikom przestrzeni
- Wykluczyć rozwiązania zastępcze, które prowadzą do segregacji, stygmatyzacji czy wykluczenia niektórych użytkowników
Mając na uwadze, że dostępność to prawo, standard, ale także odpowiedzialność. Przypominamy, że każdy członek naszej akademickiej społeczności publikując treści, prowadząc korespondencję, organizując wydarzenia, przygotowując się do prowadzenia wykładów, prowadząc biuro, urządzając przestrzeń, itd. itp., powinien zapewnić powyższą dostępność. Każdy z nas na tym tylko skorzysta.
Wniosek o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej
ToTuPoint
Od września 2020 roku rozszerzyliśmy zakres wsparcia, jakie oferujemy, o system informacyjno-nawigacyjny, system udźwiękowienia i opisu przestrzeni dla osób z niepełnosprawnością wzroku oparty na znacznikach ToTuPoint wspomagający niewidomych i słabowidzących w orientacji przestrzennej.
Znaczniki są aktywowane na życzenie użytkownika znajdującego się w ich pobliżu. W momencie aktywacji znacznik podaje komunikat głosowy oraz sygnał akustyczny. Kilka słów jakie usłyszymy określa miejsce wskazywane przez znacznik, np. „Pracownia adaptacji materiałów edukacyjnych”. Sygnał akustyczny ma dodatkowo pomóc w lokalizacji znacznika. Dźwięki te są różne dla różnych lokalizacji. Inny sygnał usłyszymy przy windzie, inny przy toalecie, a jeszcze inny rozlegnie się z nad drzwi wejściowych do budynku. Dźwięki emitowane przez znacznik mają pomóc osobie z niepełnosprawnością wzroku w zorientowaniu się w pobliżu jakiego miejsca się znajduje. Ideą systemu TotuPoint jest kierowanie się zmysłem słuchu użytkownika. To w istocie jedyna metoda, własne zmysły, określania wskazywanego miejsca, kierunku do tego miejsca, dla osób z poważnymi uszkodzeniami wzroku.
Znaczniki nie tylko emitują dźwięki. Na telefon komórkowy który aktywował znacznik, są wysyłane komunikaty tekstowe, opisy najbliższej okolicy miejsca zainstalowania znacznika.
Telefon aktywuje znaczniki gdy zainstalujemy bezpłatną aplikację ToTuPoint. Aplikacja jest dostępna na telefony z systemem iOS oraz z systemem Android. Nie tylko aplikacja, ale pełne korzystanie z systemu znaczników dla użytkownika, osoby z niepełnosprawnością wzroku, jest całkowicie bezpłatne.
Lokalizacje znaczników wraz z informacjami, jakie dźwięki i jakie komunikaty tekstowe one emitują, są podane na stronie internetowej ToTuPoint Strona otwiera się w nowej karcie
Warto odwiedzać ten adres, szczególnie gdy wybieramy się w nowe nieznane dobrze miejsce, aby dowiedzieć się czy są tam ToTuPointy.
Przed odwiedzinami w nowym miejscu warto sprawdzić, czy są tam zainstalowane znaczniki ToTuPoint. Wcześniejsze zapoznanie się z tym, co emitują znaczniki w miejscu, do którego podążamy, pomoże w sprawniejszym, bezpieczniejszym poruszaniu się po tym miejscu.
Poniżej jest lista zainstalowanych znaczników na terenie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Każda z pozycji tej listy jest linkiem do strony na której są zebrane informacje o znacznikach w poszczególnych budynkach uniwersyteckich, dodatkowo jest podana liczba zainstalowanych w danej lokalizacji znaczników.
Lokalizacje znaczników ToTuPoint na naszym uniwersytecie:
- Collegium Martineum Centrum Szyfrów Enigma, Święty Marcin 78
(3 znaczniki)
zobacz lokalizację punktów ToTuPoint w Collegium Martineum Strona otwiera się w nowej karcie - Collegium Novum, Al. Niepodległości 4
(25 znaczników)
zobacz lokalizację punktów ToTuPoint w Collegium Novum Strona otwiera się w nowej karcie - Kampus Ogrody - dziedziniec, Szamarzewskiego 89
(4 znaczniki)
zobacz lokalizację punktów ToTuPoint na kampusie Ogrody - dziedziniec Strona otwiera się w nowej karcie - Kampus Ogrody, budynek AB, Szamarzewskiego 89
(4 znaczniki)
zobacz lokalizację punktów ToTuPoint na kampusie Ogrody budynek A B Strona otwiera się w nowej karcie - Kampus Ogrody, budynek C, Szamarzewskiego 89
(10 znaczników)
zobacz lokalizację punktów ToTuPoint na kampusie Ogrody budynek C Strona otwiera się w nowej karcie - Kampus Ogrody, budynek D, Szamarzewskiego 89
(11 znaczników)
zobacz lokalizację punktów ToTuPoint na kampusie Ogrody budynek D Strona otwiera się w nowej karcie - Kampus Ogrody, budynek E, Szamarzewskiego 89
(6 znaczników)
zobacz lokalizację punktów ToTuPoint na kampusie Ogrody budynek E Strona otwiera się w nowej karcie - Wydział Prawa i Administracji, Al. Niepodległości 53
(34 znaczniki)
zobacz lokalizację punktów ToTuPoint na Wydziale Prawa i Administracji Strona otwiera się w nowej karcie
Znaczniki ToTuPoint są instalowane nie tylko na naszym uniwersytecie. Znajdziemy je na terenie miasta Poznania. na innych uczelniach i w budynkach użyteczności publicznej. System jest bardzo intensywnie rozwijany w różnych lokalizacjach na terenie całego kraju. Mamy nadzieję, że wkrótce pojawią się również nowe ToTuPoint’y na naszej uczelni. Zachęcamy do śledzenia informacji o nowych znacznikach na naszej stronie.
Wszystkich chcących zaproponować nowe lokalizacje znaczników lub nieprawidłowe działanie tych już zainstalowanych, prosimy o kontakt. Mile widziane są również propozycje zmian i modyfikacji tekstowych opisów przestrzeni emitowanych przez znaczniki.
Administratorem znaczników zainstalowanych na UAM jest mgr Henryk Lubawy.
Czy wiesz, że Twoje projekty mogą zyskać jeszcze większy zasięg i jakość dzięki konsultacjom z koordynatorami dostępności cyfrowej? Zapraszamy wszystkich pracowników UAM do skorzystania z naszej oferty wsparcia w zakresie tworzenia dostępnych stron internetowych, aplikacji mobilnych oraz innych treści cyfrowych.
Dlaczego Warto?
1. Zwiększenie Dostępności: Dzięki konsultacjom z koordynatorami dostępności cyfrowej, Twoje projekty będą dostępne dla szerszego grona użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami. To nie tylko zwiększa zasięg, ale również podnosi standardy i spełnia wymogi prawne.
2. Poprawa Jakości: Wsparcie ekspertów w dziedzinie dostępności cyfrowej pomoże Ci tworzyć bardziej funkcjonalne, przyjazne i intuicyjne rozwiązania. Dzięki temu użytkownicy będą mieli lepsze doświadczenia, co może przełożyć się na większą satysfakcję i zaangażowanie.
3. Wsparcie Merytoryczne: Koordynatorzy dostępności cyfrowej dysponują szeroką wiedzą i doświadczeniem, które mogą pomóc w rozwiązywaniu konkretnych problemów i wprowadzeniu najlepszych praktyk w Twoim projekcie. Możesz liczyć na profesjonalne doradztwo na każdym etapie realizacji.
4. Zgodność z Regulacjami: Konsultacje pomogą Ci zapewnić, że Twoje projekty są zgodne z aktualnymi przepisami dotyczącymi dostępności cyfrowej, takimi jak Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych Dz.U. 2019 poz. 848 - zapoznaj się z ustawą. Unikniesz w ten sposób potencjalnych prawnych problemów.
Jakie Projekty?
Strony Internetowe: Zadbaj, aby Twoja strona internetowa była dostępna dla wszystkich użytkowników. Koordynatorzy pomogą w implementacji odpowiednich standardów i rozwiązań.
Aplikacje Mobilne: Upewnij się, że Twoje aplikacje mobilne są intuicyjne i dostępne dla wszystkich, niezależnie od urządzeń, z których korzystają użytkownicy.
Treści Cyfrowe: Twórz treści, które są zrozumiałe i dostępne dla każdej osoby, w tym osób z różnymi niepełnosprawnościami sensorycznymi i poznawczymi.
Kontakt
-
Henryk Lubawy
Koordynator dostępności cyfrowej
telefon: 61 829 20 45
e-mail: henrykl@amu.edu.pl
Grzegorz Sadowski
Koordynator dostępności cyfrowej
Rezerwuj termin Strona otwiera się w nowej karcie
telefon: 539 698 147
e-mail: grzegorz.sadowski@amu.edu.pl