Przejdź do treści

Asystent akademicki

Asystent akademicki

Wnioskowanie o Asystenta Akademickiego

Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość skorzystania ze wsparcia asystenta akademickiego. Formy pomocy mogą być różne i zależą od indywidualnych możliwości osoby z niepełnosprawnością, może to być np. asysta w dotarciu na zajęcia objęte planem studiów i/lub w przemieszczaniu się podczas i między zajęciami; pomoc w sporządzaniu notatek, kserowaniu; pomoc w korzystaniu z zasobów bibliotecznych; pomoc podczas załatwiania spraw w dziekanacie lub podczas konsultacji z prowadzącym zajęcia; inna pomoc (po wcześniejszym uzgodnieniu).

 

 

Dla kogo?

O wsparcie asystenta akademickiego mogą ubiegać się wszystkie osoby, którym z powodu niepełnosprawności trudniej jest w pełni uczestniczyć w zajęciach życia akademickiego, np. ze względu na obiektywne trudności w notowaniu, trudności w poruszaniu się, czy komunikacji z grupą i wykładowcami. Z pomocy asystentów korzystają studenci, doktoranci czy pracownicy prowadzący działalność naukowo - badawczą z różnymi rodzaju niepełnosprawnościami.

 

Wnioskowanie krok po kroku

  1. Zgłoś się do psychologicznego konsultanta ds. trudności w procesie studiowania, który na podstawie przedstawionej dokumentacji medycznej lub orzeczenia oraz rozmowy z zainteresowaną osobą może przydzielić wsparcie asystenta w ramach racjonalnych dostosowań.
    Kontakt na stronie Psychologicznego konsultanta ds. trudności w studiowaniu
  2. Wskaż osobę, która będzie Twoim asystentem akademickim.
  3. Wraz z asystentem umów się na spotkanie w Biurze Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami. (Kontakt po prawej stronie)
  4. Wraz z asystentem wstępnie oszacujcie liczbę godzin wsparcia asystenta w semestrze.
  5. Przyjdź do Biura na ul. Grunwaldzką 6, pok. 114. Na umówione wcześniej spotkanie razem z osobą, która ma zostać Twoim asystentem.
  6. Na spotkaniu z pracownikiem biura przygotujesz wniosek o asystenta, a asystent podpisze umowę zlecenie na świadczenie usług asystenta.